Індивідуалізація техніко-тактичної підготовки кваліфікованих стрільців з пневматичної гвинтівки на етапі спеціалізованої базової підготовки

Автор(и)

  • Анатолій Лопатьєв Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського, Центр математичного моделювання Інституту прикладних проблем механіки і математики ім. Я.С.Підстригача https://orcid.org/0000-0002-4474-7558
  • Андрій Демічковський Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського https://orcid.org/0000-0002-2049-9844
  • Василь Ткачек Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського https://orcid.org/0000-0001-5062-8857

DOI:

https://doi.org/10.17309/apfvs.2020.05

Ключові слова:

підготовка кваліфікованих спортсменів, техніко-тактичні дії, пневматична гвинтівка

Анотація

Мета дослідження – встановити особливості техніко-тактичної підготовки кваліфікованих стрільців з пневматичної гвинтівки на етапі спеціалізованої базової підготовки.

Матеріали та методи. Для вирішення поставлених завдань було використано наступні методи дослідження: аналіз та узагальнення науково-методичної літератури, педагогічні спостереження.  Аналіз науково-методичної літератури дав змогу встановити, що кількість індивідуальних програм з підготовки стрільців з пневматичної гвинтівки не задовольняє сучасні потреби стрілецького спорту. Педагогічні спостереження використано для вивчення особливостей техніко-тактичного виконання змагальних вправ кваліфікованих спортсменів, а також їх рухових здібностей.

Результати. Детальний аналіз змагальної діяльності дозволив визначити, що фази виконання пострілу «прицілювання», «виконання пострілу – активний постріл», «налаштування на постріл» є інформативними показниками техніко-тактичних дій кваліфікованих спортсменів у стрільбі з пневматичної гвинтівки. Було проаналізовано ряд навчально-методичних документів: навчальна програма з підготовки стрільців з кульової стрільби для дитячо-юнацьких спортивних шкіл, спеціалізованих дитячо-юнацьких шкіл олімпійського резерву, шкіл вищої спортивної майстерності та навчальних закладів спортивного профілю; спеціалізована література з підготовки стрільців.  У процесі аналізу визначено,  що співвідношення наведених сторін підготовки не дає можливості проведення ефективного процесу підготовки спортсменів для досягнення високих спортивних результатів в межах діючих правил змагальної діяльності. 

Висновки. Детальний аналіз спеціалізованої навчально-методичної літератури для стрільців з пневматичної гвинтівки дозволив встановити, що в групах спеціалізованої базової підготовки спортсменів усі види підготовки виглядають наступним чином: теоретична підготовка зменшується з 3,44% до 2,6%, загальна фізична зменшується з 15,0% до 13,2%, спеціальна фізична підготовка  зменшується з 17,21% до 15%, технічна підготовка зростає з 53,5% до 54,7%, участь у змаганнях  збільшується з 9,05% до11,7%, інструкторська та суддівська практика зростає з 1,8% до 2,8%.

Біографії авторів

Анатолій Лопатьєв, Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського, Центр математичного моделювання Інституту прикладних проблем механіки і математики ім. Я.С.Підстригача

Кафедра стрільби та технічних видів спорту,
вул. Костюшка, 11, Львів, 79007, Україна
lopatiiv@gmail.com

Андрій Демічковський, Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського

Кафедра стрільби та технічних видів спорту,
вул. Костюшка, 11, Львів, 79007, Україна
snauper777@gmail.com

Василь Ткачек, Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського

Кафедра стрільби та технічних видів спорту,
вул. Костюшка, 11, Львів, 79007, Україна
tkachek@gmail.com

Посилання

Власов, А.П., Лопатьєв, А.О., Виноградський, Б.А., & Демічковський А.П. (2010). Аналіз рухових дій привиконанні стрілецьких вправ. Актуальні проблеми сучасної біомеханіки фізичного виховання та спорту. Серія: Педагогічні науки. Фізичне виховання та спорт. Вісник, (81). ЧДПУ ім. Т.Г. Шевченка. Чернігів, 561-565.

Волков, О.І., Кукса, А.П., Дронов, В.А., Старінський, С.І., Богіно, В.І., & Петросюк, А.М. (2009). Навчальна програма для дитячо-юнацьких шкіл олімпійського резерву, шкіл вищої спортивної майстерності та навчальних закладів спортивного профілю. Київ, 63.

Демічковський, А. П. (2019). Показники техніко-тактичних дій кваліфікованих спортсменів у стрільбі з пневматичної гвинтівки. Теорія та методика фізичного виховання, 19(4), 186-192.

Демічковський, А. (2017). Проблема тактичної підготовки в багаторічній підготовці спортсменів із кульової стрільби. Спортивний вісник Придніпров’я, (2), 54-58.

Платонов, В.Н. (2004). Система підготовки спортсменов в олимпийском спорте. Общая теория и ее практические приложения. К.: Олимпийская література, 808 с.

Пітин, М. (2015). Теоретична підготовка в спорті: монографія. Львів: ЛДУФК, 372.

Kurzawski, K. (2005). Metody nauczania i kontroli taktyki strzelania. Artykuł opublikowany w: Strzelectwo sportowe (Nowoczesne rozwiązania szkoleniowe), zeszyt nr 2, Wrocław.

Kijowski, A. (2006). Wybrane elementу przygotowania taktycznego. Środki treningowe z zakresu przygotowania taktycznego stosowane w treningu strzeleckim. Artykuł opublikowano w: Strzelectwo sportowe (Nowoczesne rozwiązania szkoleniowe), zeszyt nr 3, Wrocław.

Опубліковано

2021-01-11

Як цитувати

Лопатьєв, А., Демічковський, А., & Ткачек, В. (2021). Індивідуалізація техніко-тактичної підготовки кваліфікованих стрільців з пневматичної гвинтівки на етапі спеціалізованої базової підготовки. Актуальні проблеми фізичного виховання і спорту, 12, 21-24. https://doi.org/10.17309/apfvs.2020.05

Номер

Розділ

Тези